جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا


  شهر ما ارداق

           

  - این مطالب متعلق به آقای فرهاد سماواتی روحانی ارداقی الاصل و درحال حاضر امام جمعه شهر خرمدشت می باشد.

  مسئله تاریخ شهرها وروستاها ومحله ها مسئله ای جدید نبوده واز دیرباز انسان علاقه زیادی به بازگونمودن پیشآمدها وحوادث که درزمان های گذشته اتفاق می افتاد-داشته است واز بازگوکردن وتدوین همین تاریخ شهرها وروستاها تاریخی کلی ومنسجم از دیدگاههای مختلف فرهنگی-سیاسی-اجتماعی- ادبی و... مردم هر مرز وبومی درزمانهای گذشته تشکیل می گردد وبراثرهمین تدوین هاست که نام فرزانگان به میان می آید وتاابد نامشان جاویدان باقی می ماند وهمچنین این مطلب رابایددرنظرداشت که هرشهر وروستا تاریخ مخصوص به خود رادارد وحس ملی وفطری هرکسی برآن است که سابقه دیرینه زادگاه وشهرودیاری راکه درآن زندگی می کند بشناسد وبراساس فطرت خدادادی تشنه حقیقت دراین زمینه است وبه هرراه ممکن می خواهد خویشتن راقانع نماید وازفشار مجهولات بر ذهن خویش بکاهد لذا اینجانب نیز برآن شدم که در پی مجهولات خویش کنکاشی داشته باشم ومصمم براینکه یافته های خود رادراین زمینه مکتوب نمایم تادیگران نیز بهره ای از این یافته ها ببرند وهمچنین درآینده انتظاردارم که دیگران نیز مرااز معلومات خود دراین زمینه مطلع نمایند وبه نوعی اطلاعات خود را ضمیمه ومکمل این تاریخ منطقه ای قرار دهند تابه خواست خداوند حکیم ذخیره ای گرانبها برای آیندگان تدارک دیده شود وبهانه ای برای پیشرفت های فرهنگی-اجتماعی-سیاسی- ادبی و... این مرز وبوم به شمارآید نام این کتاب( گزیده ای از تاریخ بلوک دشتابی) می باشد. باتوجه به اینکه منطقه دشتابی منطقه ای کهن بوده وروستاهایش نیز از نظر قدمت سوابق دیرینه ای دارند لذا تحقیق دررابطه بااین محدوده بدون مراجعه به تاریخ ایران باستان وتواریخ پادشاهان ساسانی ودگر کتب امری غیر ممکن می نمود وپرداختن به جزئیات منطقه وتمامی روستاها ودهات نیز کاری مشکل بود وزمان زیادی لازم داشت لذا درمورد منطقه عمومی دشتابی به کلیات پرداخته وتاریخ یکایک روستاها را نیآورده وبه علماء وشخصیت های صاحب نامی که در کتب در دسترس نام آنهاآمده بود یااینکه اطلاعاتی خود درمورد ایشان داشته ام اشاره نموده ام توضیح اینکه بیشتر به قاضی ارداقی وچند عالم عبدرب آبادی به طور مفصل  پرداخته شده است وناگفته نماند باتوجه به اینکه مرکز بخش دشتابی شهر ارداق می باشد شمه ای از تاریخ وسوابق آن را تا آنجایی که در حوصله  صبرم بوده است بعد از تاریخ عمومی دشتابی آورده ام- امید است که این اثر فتح بابی باشد برای انسانهای متعصب وباسواد این منطقه که هر آن چه در سینه داشته یابه آن دست می یابند واحساس می کنند که برای نسل آینده مفید خواهد بود وکمکی درجهت عمران وآبادانی منطقه وشهرشان است مکتوب نموده وازخود به یادگار ی گذاشته ونقشی درپیشبرد فرهنگ واقتصاد وسیاست وادب وهنر زادگاه وشهر ودیار خود داشته باشند.

       ومن ا... التوفیق وعلیه التکلان


   

  ادامه مطلب   

  نوشته هایی در مورد شهید ملا علی قاضی ارداقی

   

   

   

   

  ملا علی، معروف به قاضی ارداقی و مشهور به «حاج آقا»، روحانی شیعه ایرانی، از پیشگامان آموزش نوین در ایران و از کشته‌شدگان جنبش مشروطه ایران بود.

  او فرزند ملا تقی بود و در روستای ارداق قزوین به دنیا آمد. پس از تخصیلات ابتدایی به جامه روحانیت درآمد و بعد از قضات معتبر عدلیه شد.

  در سال ۱۲۸۳ شمسی چند نفر از تجددخواهان قزوین به سرپرستی «میرزا صالح خان باغمیشه‌ای تبریزی»، فرماندار قزوین، انجمنی به نام «انجمن معارف» تشکیل دادند و مدرسه‌ای با نام «امید» بر پا کردند. این مدرسه اولین مدرسه به شیوه نوین در قزوین بود. مدرسه در شرق عالی قاپو واقع بود و چهار کلاس داشت. قاضی ارداقی که خود از اعضای انجمن معارف بود به مدیریت مدرسه برگزیده شد.

  ادامه مطلب

  این مطلب تا کنون 19 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 18 آذر 1391
  منبع
  برچسب ها : تاریخ ,منطقه ,دشتابی ,داشته ,ارداقی ,قاضی ,قاضی ارداقی ,عمومی دشتابی ,دراین زمینه ,شهرها وروستاها ,تاریخ شهرها ,تاریخ شهرها وروستاها ,

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر